Oasis Knebworth 1996

Рејтинг

Ѕвезди

ѕвезди,

Никој нема дадено коментар за филмот.
Бидете први!

Oasis Knebworth 1996

Во режија на Џејк Скот, од големиот концерт и ексклузивни и никогаш претходно видени сцени, ова е весела филмска прослава на еден од најважните концерти во последните 25 години.

Оригинален наслов: OASIS KNEBWORTH 1996
Почеток на филмот: 23.09.2021
Траење на филмот: 120 Минути
Земја / година: GBR/2021
Жанр: Документарен
Глумци: Liam Gallagher, Noel Gallagher, Paul Arthurs
Режија: Jake Scott
Возрасна Категорија:

Достапна технологија

  • Дигитал 2D

Содржина

На 10 и 11-ти август, 1996 година, 250.000 млади музички обожаватели се собраа во Knebworth Park за да ги видат Oasis во живо како свират два рекордни концерти кои ја дефинираа таа доба. Концертите се распродадоа за нецел ден, а повеќе од 2% од британската популација се обиде да купи влезници. Во тоа време Велика Британија полека се опоравувала од децениската рецесија во која се наоѓала. Порасанала довербата во уметноста и културата и започнал метеорски раст на Cool Britannia и Oasis. Сетлистата на концертите беше исполнета со најголемите хитови и класици на бендот, вклучувајќи ги и Champagne Supernova, Wonderwall и Don't look back in anger,а концертите на Knebworth Park, се врвот на успехот за бендот и претставуваат една од најлегендарните собиранки на една генерација. Oasis Knebworth 1996. е приказна за тој еден викенд во август и посебниот однос меѓу бендот и нивните обожаватели. Оваа приказна е раскажана низ очите на тие што беа таму, бендот и организаторите на концертите,

Сите времиња за почеток

Cineplexx Skopje City Mall
Купете онлајн, Резервација Купете онлајн, Нема резервација Купување само на лице место Не може да се резервира

Оцена

Тука може да ја оставите Вашата лична оценка за филмот.

За да ја користите оваа функција мора да се пријавите.Доколку се немате регистрирано, регистрирајте се тука.