Огну во моите коски, запри!

Огну во моите коски, запри!

Оригинален наслов: Fire Shut Up in My Bones (Opera), NY MET, 2021
Почеток на филмот: 23.10.2021
Земја / година: USA/2021
Жанр: Опера, Пренос во живо
Глумци: Angel Blue, Latonia Moore, Will Liverman
Режија: Yannick Nézet-Séguin
Дистрибутер: Cikanek management
Возрасна Категорија:

Достапна технологија

  • HD сателитски пренос во живо

Содржина

Музичкиот режисер на Мет, Јаник Незет-Сегуин, диригира со оваа адаптација на трогателните мемоари на Чарлс Блоу, во адаптација на џез музичарот, композитор и добитник на наградата „Греми“,Теренс Бланшард. Станува збор за прва опера напишана од црнечки композитор која се изведува на на сцената Мет и со либрето напишано од режисерот Каси Лемонс. Операта раскажува една потресна и длабока приказна за патувањето на еден млад човек со цел да најде спас од животот кој се карактеризирал со трауми и тешкотии. Џејмс Робинсон и Камил А. Браун, инаку двајца од креаторите на скорешната продукција на Порги и Бес од Гершвин, се ко-режисери на оваа нова изведба која ќе се емитува во кината во живо на 23 октомври. Баритон Вил Ливерман, еден од највпечатливите оперски млади уметници, настапува во улогата на Чарлс, заедно со сопраните Ејнџел Блу во улога на Судбината/ Осаменоста /Грета и Латонија Мур во улогата на Били.

Сите времиња за почеток

Нема проекции за избраното.
Купете онлајн, Резервација Купете онлајн, Нема резервација Купување само на лице место Не може да се резервира

Оцена

Тука може да ја оставите Вашата лична оценка за филмот.

За да ја користите оваа функција мора да се пријавите.Доколку се немате регистрирано, регистрирајте се тука.