Акнатен, МЕТ, 2019

Акнатен, МЕТ, 2019

ПРЕМИЕРА НА MET/ ЗА ПРВПАТ ВО HD
Композитор: Филип Глас
Диригент: Карен Каменсек
23 ноември 2019 година во 18:55ч
Времетраење: 240 минути

Оригинален наслов: Akhnaten (Opera), NY MET, 2019
Почеток на филмот: 23.11.2019
Траење на филмот: 240 Минути
Земја / година: USA/2019
Жанр: Опера, Пренос во живо
Глумци: Anthony Roth Costanzo, J'nai Bridges, Dísella Lárusdóttir, Aaron Blake
Режија: Karen Kamensek
Дистрибутер: Cikanek management
Возрасна Категорија:

Достапна технологија

  • HD сателитски пренос во живо

Содржина

Фелим МекДермот, во чија продукција меѓу другите се вбројува и мошне успешниот Сатјаграха од Филип Глас, повторно се враќа во Met со новата изведба на Акнатен од Глас, под диригентската палка на Карен Каменсек, како нејзино деби на Met. Ентони Рот Костанцо ја пее насловната улога на египетскиот фараон кој се обидел да го инспирира својот народ да прифати нова религија, да го напушти славењето на старите богови и наместо тоа да има само еден бог. Во нејзиното деби на Met, Ж’наи Бриџес ја пее улогата на невестата на Акнатен, Нефертити, додека Дѝизела Ларусдотир е кралицата Тај, мајка на фараонот. Една од карактеристичните визуелни карактеристики на оваа изведба е овозможена од Гандини Џаглинг компани, чии движења се совршено кореографирани со музиката на оркестарот. Оваа изведба на Акнатен изворно беше предвидена за Операта на Лос Анџелес, за Импробабл и за Англиската Национална Опера, каде и ја доживеа својата премиера и беше добитник за Оливиè наградата за најдобра нова оперска продукција во 2017 година.

Сите времиња за почеток

Нема проекции за избраното.
Купете онлајн, Резервација Купете онлајн, Нема резервација Купување само на лице место Не може да се резервира

Оцена

Тука може да ја оставите Вашата лична оценка за филмот.

За да ја користите оваа функција мора да се пријавите.Доколку се немате регистрирано, регистрирајте се тука.