Прес

Constantin Film-Holding е основан во 1951 година, во Австрија, како компанија за дистрибуција на филмови. Во доцните 1960ти беше создадена втората база, која значеше почеток на развојот на кино индустријата во Австрија. Во 1990-те во овој сегмент беа отворени 25 традиционални кина и кино центри.
Cineplexx International е основан во 2009 година, кога започна ширењето на Cineplexx надвор од границите на Австрија. Првото такво кино е отворено во Болцано во јужна Тирол/Италија.
Во текот на 2011 и 2012 година компанијата доживува рапидна експанзија на Балканот, отворајќи голем број на кина во Србија, Црна Гора, Хрватска и Македонија.
По Македонија следеше освојување на пазарот во Словенија кадешто беа отворени пет мултиплекс кина во мај 2013 година и уште неколку кина во следните месеци во Србија и Словенија. Како дел од својот развој во регионот, Cineplexx го отвори првото мултиплекс кино во Тирана, Албанија, во декември 2013. Последното проширување е во Ноември 2016 во Приштина. Во моментов Cineplexx има силно присуство на пазарот со вкупно шест традиционални кино сали како и 40 мултиплекс локации во Австрија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Македонија, Албанија, Италија, Косово и Грција, каде има вкупно 291 кино сали. Во 2015 година, вкупниот број на вработени достигна 1.300, а компанијата оствари промет од 125 милион евра. Бројката на посетители за истата година достигна 12 милиони. Портрет

Погледнете ги моменталните прес соопштенија:

Мај 2018

Неделна Програма 24-30.5.2018
Неделна програма 17.5 - 23.5.2018

АПРИЛ 2018

Неделна програма 05.04.2018- 11.04.2018

Март 2018

Неделна програма 29.03.2018- 04.04.2018
Неделна програма 15.03.2018 - 21.03.2018
Неделна програма 08.03.2018 - 14.03.2018
Неделна програма 01.03.2018 - 07.03.2018

Февруари 2018

Неделна програма 22.02.2018- 28.02.2018
Неделна програма 15.02.2018- 21.02.2018
Неделна програма 08.02.2018- 14.02.2018
Неделна програма 01.02.2018- 07.02.2018

Јануари 2018

Неделна програма 25.01.2018- 31.01.2018
Неделна програма 11.01.2018- 17.01.2018
Неделна програма 04.01.2018- 10.01.2018

Декември 2017

Неделна програма 28.12.2017- 03.01.2018
Неделна програма 21.12- 27.12.2017
Неделна програма 14.12- 20.12.2017
Неделна програма 07.12- 13.12.2017

Ноември 2017

Неделна програма 30.11- 06.12.2017
Неделна програма 23.11- 29.11.2017
Неделна програма 16.11- 22.11.2017

Октомври 2017

Неделна програма 26.10 - 01.11.2017
Неделна програма 19.10- 25.10.2017
Неделна програма 12.10-18.10.2017
Неделна програма 04.10-11.10.2017

Септември 2017

Неделна програма 28.9- 4.10.2017
Неделна програма 21.9- 27.9.2017
Неделна програма 7.9- 13.9.2017

Август 2017

Неделна програма 31.8 - 6.9.2017
Неделна програма 24.8 - 30.8.2017
Неделна програма 17.8 - 23.8.2017
Неделна програма 10.8 - 16.8.2017
Неделна програма 3.8. - 9.8.2017

Јули 2017

Неделна програма 20 - 26.7.2017
Неделна програма 13 - 19.7.2017
Неделна програма 6 - 12.7.2017

Јуни 2017

Неделна програма 22 - 28.6.2017
Неделна програма 15 - 21.6.2017
Неделна програма 8 - 14.6.2017
Неделна програма 1 - 7.6.2017

Мај 2017

Неделна програма 25 - 31.5.2017
Неделна програма 18 - 24.5.2017
Неделна програма 11 - 17.5.2017
Неделна програма 3 - 10.5.2017

Април 2017

Неделна програма 27.4 – 3.5.2017
Неделна програма 20.4 – 26.4.2017
Неделна програма 13.4 – 19.4.2017
Неделна програма 5.4 – 12.4.2017

МАРТ 2017

Неделна програма 30.3-5.4.2017
Неделна програма 23-29.3.2017
Неделна програма 16-22.3.2017
Неделна програма 9.3-15.3.2017
Неделна програма 2.3-8.3.2017

Февруари 2017

Неделна програма 23.2-1.3.2017
Неделна програма 16.2-22.2.2017
Неделна програма 9.2-15.2.2017
Неделна програма 2.2-8.2.2017

Јануари 2017

Неделна програма 26.1-1.2.2017
Неделна програма 19.1-25.1.2017
Неделна програма 11.1-18.1.2017
Неделна програма 5.1-11.1.2017

Декември 2016

Неделна програма 29.12-4.1.2017
Неделна програма 22.12-28.12.2016
Неделна програма 14.12-21.12.2016

Ноември 2016

Стадо премиера
Неделна програма 24.11 - 30.11.2016
Четврти роденден на Cineplexx Македонија
Неделна програма 10.11. - 16.11.2016
Неделна програма 3.11 - 9.11.2016

ОКТОМВРИ 2016

Бидете дел од опасното и мистично патување на Доктор Стрејнџ
Неделна програма 20.10-26.10.2016
Три нови филмови оваа недела во киното Cineplexx
Марк Волберг е херојот зад најлошата експлозија во историјата на САД

СЕПТЕМВРИ 2016

Запознајте ги необичните деца на госпоѓица Перегрин
Седум вооружени мажи се здружија против дивите крадци
Рене Зелвегер повторно со љубовни проблеми
Работата на механичарот никогаш не е готова! Џејсон Статам се враќа во неговата позната улога
Пари, корупција и американски сон

АВГУСТ 2016

Сте се запрашале што прават милениците додека не сте дома?
Спремете се за поразот на империјата

ЈУЛИ 2016

Мет Дејмон во потрага по вистината за неговото минато
Започнува мисијата на Ѕвездената Флота
Ледена доба во Cineplexx
Легендата се враќа во џунглата

ЈУНИ 2016

Свет на меѓународна шпионажа
Cineplexx прогласен за најдобар ланец на кина во Европа
Пристигнува нова закана
Спремете се за повеќе трикови кои ќе ве воодушеват
Непријателите ќе се обединат
Нинџа желките го спасуваат градот од опасна закана

MAJ 2016

Вратете се во светот на чудата
Мислевте дека вашите соседи се лоши? Запознајте ги нивните
Лутите птици слетаа во Cineplexx
Судир помеѓу суперхероите

АПРИЛ 2016

Последната опера за оваа сезона - Електра
Ана Кендрик го пронајде вистинското момче
Спремете се за нешто поголемо од бајка
Смртоносни игри зад затворени врати
Најнежната драма на Паоло Сорентино

МАРТ 2016

Пристигнува уште една поголема, подебела и подобра грчка свадба
Големата битка започнува. Кој ќе победи?
Завера за атентант на американскиот претседател
Бегство од Чикаго и започнување на најголемата авантура до сега
Борат се враќа!

ФЕВРУАРИ 2016

Бен Стилер ја разгорува својата кариера
Шесторица храбри војници спасија многу животи
Научи како да уживаш во соло животот

ЈАНУАРИ 2016

Педесет нијанси хумор
Шокантна, сурова, но вистинита финансиска приказна
Економски пропаст поради забава и профит
Совршената љубов претставена преку балетот
Марк Волберг против Вил Ферел!Кој ќе биде глава на семеството?
„Последниот Македонец“ во Cineplexx

ДЕКЕМВРИ 2015

Криминалистичка акција која ќе ти го зголеми адреналинот
Пристигнува шпанскиот таен агент
Силата се буди!Те повикува на нова авантура!
Пристигнува империјата од далечната галаксија
Кога едно семејство ќе се собере за Божиќ, сѐ тргнува наопаку
Подгответе се за вистинска филмска авантура

ноември 2015

СТИВЕН СПИЛБЕРГ СО НОВ ТРИЛЕР ЗА СТУДЕНАТА ВОЈНА
ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА МОЌНОТО ФИНАЛЕ НА КАТНИС ЕВЕРДИН!
Нов филм за Џејмс Бонд – „СПЕКТРА“

Октомври 2015

Вин Дизел непрепознатлив во улога на ловецот на вештерки
„Хотел Трансилванија“ повторно ги отвора своите врати
Концертниот филм на Ed Sheeran во Cineplexx
Cineplexx репертоар 15.10-21.10
Десетата сезона на МЕТ во живо на платното во Cineplexx

септември 2015

Концертниот филм на Roger Waters во Cineplexx
Cineplexx репертоар 24.09-30.09
Cineplexx репертоар 17.09-23.09
Cineplexx репертоар 10.09-16.09
Cineplexx репертоар 03.09-09.09

АВГУСТ 2015

Back to School акција во Cineplexx
Cineplexx репертоар 27.08-02.09

ЈУЛИ 2015

Cineplexx репертоар 30.07-05.08
Cineplexx репертоар 23.07-29.07
Cineplexx репертоар 16.07-22.07
Cineplexx репертоар 09.07-15.07
Cineplexx репертоар 02.07-08.07

Јуни 2015

Cineplexx репертоар 18.06-24.06
Cineplexx репертоар 11.06-17.06
„Светот Јура“ по 22 години на големото платно
Cineplexx репертоар 04.06-10.06

Мај 2015

Cineplexx репертоар 28.05-03.06
Cineplexx репертоар 21.05-27.05
Cineplexx репертоар 14.05-20.05
Cineplexx репертоар 07.05-13.05
Cineplexx репертоар 30.04-06.05

Април 2015

Cineplexx репертоар 23.04-29.04
Балетот „Иван Грозни“ во Cineplexx
Cineplexx репертоар 16.04-22.04
Cineplexx репертоар 09.04-15.04
Cineplexx репертоар 02.04-08.04

март 2015

Една недела до премиерата на „Брзи и бесни 7“
Cineplexx репертоар 26.03-01.04
Cineplexx репертоар 19.03-15.03
„Ќе бидеме светски прваци“ премиерно во Cineplexx
Операта на Росини „Жена од езерото“ оваа сабота во Cineplexx
Cineplexx репертоар 12.03-18.03
Балетот „Ромео и Јулија“ во Cineplexx
Cineplexx репертоар 05.03-11.03

ФЕВРУАРИ 2015

Cineplexx репертоар 26.02-04.03
Cineplexx репертоар 19.02-25.02
Јоланда и Дворецот на Модробрадиот во двојна програма на МЕТ
Cineplexx репертоар 12.02-18.02
Cineplexx репертоар 05.02-11.02

јануари 2015

Операта „Хофманови приказни“ оваа сабота во Cineplexx
Cineplexx репертоар 29.01-04.02
Балетот „Лебедово езеро“ во живо во Cineplexx
Cineplexx репертоар 22.01-28.01
Операта „Веселата вдовица“ оваа сабота во Cineplexx
Cineplexx репертоар 15.01-21.01
Cineplexx репертоар 08.01-14.01

Декември 2014

Балетот „Оревокршачка“ во живо во Cineplexx
Cineplexx репертоар 18.12-24.12
Операта „Мајстори пејачи од Нирнберг“ оваа сабота во Cineplexx
Cineplexx репертоар 11.12-17.12
Балетот „Бајадера“ во недела во Cineplexx
Cineplexx репертоар 04.12-10.12

НОЕМВРИ 2014

Филмска програма на Cineplexx 27.11-03.12
Балетот „Ќерката на фараонот“ ни пристига во Cineplexx
Операта „Севилскиот берберин“ оваа сабота во Cineplexx
Филмска програма на Cineplexx 20.11-26.11
Филмска програма на Cineplexx 13.11-19.11
Филмска програма на Cineplexx 06.11-12.11
„Интерстелар“ премиерно на еден ден пред САД

ОКТОМВРИ 2014

Филмска програма на Cineplexx 30.10-05.11
„Кармен“ на Бизе оваа сабота во Cineplexx
Балетот „Легенда за љубовта“ ја отвара сезоната Бољшој 2014-15
Филмска програма на Cineplexx 23.10-29.10
Операта „Свадбата на Фигаро“ на Моцарт оваа сабота со директен пренос во Cineplexx
Филмска програма на Cineplexx 16.10-22.10
„Малиот Будо“ од 16.10 во Cineplexx
МЕТ сезоната на преноси во живо ја отвора Магбет на Верди
Филмска програма на Cineplexx 09.10-15.10
Филмска програма на Cineplexx 02.10-08.10
Метрополитен Опера повторно на платното во Cineplexx

Септември 2014

Филмска програма на Cineplexx 25.09-01.10
ФИЛМОМАНИЈА дневна доза, Среда
ФИЛМОМАНИЈА дневна доза, Вторник
ФИЛМОМАНИЈА дневна доза, Понеделник
ФИЛМОМАНИЈА викенд доза
ФИЛМОМАНИЈА дневна доза, Петок
Започнува ФИЛМОМАНИЈА!
Филмска програма на Cineplexx 18.09-24.09
Ревија на добри филмови ФИЛМОМАНИЈА! од 18-24.09
Филмоманија 2014
„Луси“ на Лук Бесон премиерно во Cineplexx
10 ДЕНА до „ЛУСИ“

август 2014

Кино недела исполнета со акција, враќање во минатото и неверојатна вистинита приказна
Кино недела исполнета со страст, љубов и животни предизвици
„Платеници 3“, „Зулу“ и „Враќањето во Оз“ – нови филмови во Cineplexx
Уште 3 дена до премиерата на „Платеници 3“ во киното Cineplexx!
Комедија, трилер и драма оваа недела во Cineplexx
Секс снимката на Дијаз и Сегел наскоро во Cineplexx

ЈУЛИ 2014

Марвелови супер-херои и борец за човекови права оваа недела во Cineplexx
Двејн Џонсон, Ирина Шејк, Ченинг Татум и Џона Хил на големото платно во Cineplexx
Уште 2 дена до последното шоу на Пајтоновци
Три нови премиери во Cineplexx!
Две комедии и трилер од денес во Cineplexx
Кино недела во знакот на комедиите!
Пајтоновци директно од Лондон во Cineplexx

Јуни 2014

Четвртото продолжение на Трансформери на 1 ден пред САД!
Три нови филмови од четврток во Cineplexx!
Новата комедија на Џон Тортуро и драмата на Џош Бун од четврток во Cineplexx!
Анџелина Џоли и Елизабет Бенкс оваа недела на платното во Cineplexx!

Мај 2014

Филмска програма на Cineplexx 29.05-04.06
Филмска програма на Cineplexx 22.05-28.05
Филмска програма на Cineplexx 15.05-21.05

април 2014

Операта „Пепелашка“ на Росини со директен пренос во Cineplexx
Филмска програма на Cineplexx 24.04-30.04
Операта „Така прават сите“ на Моцарт со директен пренос во Cineplexx

Март 2014

Филмска програма на Cineplexx 10.04-16.04
Филмска програма на Cineplexx 03.04-09.04
Операта „Боеми“ на Пучини со директен пренос во Cineplexx
Последниот балет од Бољшој сезоната на платното во Cineplexx
Филмска програма на Cineplexx 27.03-02.04
Ексклузивно! Официјалниот трејлер за Човек пајак 2
Филмска програма на Cineplexx 20.03-26.03
Филмска програма на Cineplexx 13.03-19.03
Операта „Вертер“ на Масне со директен пренос во Cineplexx

Февруари 2014

„Принц Игор“ на Бородин со директен пренос во Cineplexx
„Џек Рајан: Повик од сенка“ од четврток во Cineplexx
Пет нови филмски наслови на репертоарот на Cineplexx, предлог за малку поинаков „Ден на заљубените“
Робокап премиерно на 6 февруари
Директен пренос на балетот „Загубени илузии“ во киното Cineplexx

Јануари 2014

„12 години ропство“ од четврток во Cineplexx
Директен пренос на балетот „Бесценети камења“ од Бољшои
Филмот со најмногу номинации за Оскар од утре во Cineplexx
Пет филмски премиери на репертоарот на Cineplexx
Празнично уживање во Cineplexx

Декември 2013

„Хобит: Пустошот на Смауг“ во HFR формат за прв пат во Македонија!
„Хобит: Пустошот на Смауг“ пристига во Cineplexx еден ден пред САД!
Филмот на Скорсезе и два нови анимирани филмови од четврток во Cineplexx

Ноември 2013

Интригантниот трилер на Ридли Скот од утре во Cineplexx
Балетот „Пират“ на 17 ноември на платното во Cineplexx
Прв роденден на Cineplexx
Во недела пренос на вториот балет на Бољшој


За било какви прес пребарувања, Ве молиме контактирајте не:
Биљана Јанкуловска
biljana.jankulovska@cineplexx.mk
Marketing Manager Ljubljanska 4,
1000 Skopje
www.cineplexx.mk